Kasy fiskalne – podstawowe rodzaje

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Każda osoba rozważająca założenie swojej własnej firmy, zaopatrzyć powinna się w specjalistyczną kasę. Tego typu urządzenia dostępne są w wielu różnych wersjach, w związku z czym, przed zakupem należy dokładnie zastanowić się, do jakich celów będą nam one służyć. Na rynku znaleźć można rozmaite typy kas różniące się od siebie zarówno dostępnymi funkcjami, jak i wielkością czy ceną. W poniższym wpisie prezentujemy najważniejsze ich rodzaje, co w znaczący sposób ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie zakupu.

Pierwszy typ to kasy fiskalne przenośne, nazywane także mobilnymi, które przeznaczone są do bezprzewodowej pracy w terenie. Tego typu urządzenia charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne takie, jak wahania temperatur czy duża wilgotność powietrza. Z takich kas bez obaw korzystać można przez cały rok, również w zimie. Najczęściej są one wyposażone w akumulator i stabilizację rolek papieru, która to zabezpiecza przed przenoszeniem sprzętu z miejsca na miejsce. Klawiatura takiej kasy najczęściej wykonana jest z silikonu lub gumy. Kasy przenośne przeważnie wykorzystuje się w mobilnej sprzedaży towarów i usług, a także w zakładach kosmetycznych czy warsztatach samochodowych.

Równie popularne są kasy fiskalne jednostanowiskowe, które charakteryzują się możliwością współpracy z urządzeniami takimi, jak komputer czy czytnik kreskowych. Takie urządzenia najczęściej stosuje się w małych sklepach oraz punktów usługowych. Uzależnione jest to ilością możliwych do zaprogramowania towarów, tak zwanych PLU. Wielkość bazy towarowej wynosi od 500 do 3000 kodów. To klasyczne rozwiązanie dla niewielkich punktów, w których pracuje jedna kasa lub kilka, lecz nie połączonych ze sobą.

Kasy fiskalne jednostanowiskowe średniego zasięgu przeznaczone są natomiast do sklepów spożywczych, mięsnych czy przemysłowych, gdzie baza towarów waha się od 3000 do 12000. Takie urządzenia współpracować mogą z innymi sprzętami i przeznaczone są do obsługi dużej ilości klientów. Stosowane są tutaj niezwykle wytrzymałe oraz szybkie mechanizmy drukujące. Klawiatury takich kas są odpowiednio wzmocnione.